Z Encyklopedii: Geodezja górnicza
Geodezja górnicza zaliczana jest do geodezji gospodarczej i jest nauką zajmującą się zagadnieniami związanymi z projektowaniem, obsługą: górnictwa podziemnego, górnictwa otworowego, górnictwa odkrywkowego, a także budownictwa podziemnego. W zakresie działań geodezji górniczej dla kopalń podziemnych mieszczą się następujące zagadnienia: orientacja sytuacyjna i wysokościowa kopalń, pomiary realizacyjne (w tym zagadnienia przebitkowe), inwentaryzacje urządzeń szybowych oraz innych obiektów i urządzeń związanych z bezpieczeństwem ruchu zakładu górniczego, pomiary deformacji terenu górniczego teren górniczy, aktualizacja dokumentacji mierniczo-geologicznej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_górnicza
Mapki to nie wszystko
Geodezja to nie tylko mapki i prezentacje graficzne pomiarów terenowych- jak mogłoby się wydawać. Geodeci wykonują również sporo tzw. papierkowej roboty. Głównie chodzi tutaj o dokumenty dotyczące rozgraniczania działek, czy inwentaryzacje różnego typu.
Zadania geodety nie ograniczają się więc jedynie do interpretacji i nanoszenia poprawek na mapki. Co wyjaśnia powód dla którego geodeci są dobrze obeznani w prawie dot. działek i inwentarza. Bez tej wiedzy nie mogliby sprawować swojej funkcji w należyty sposób.
Definicja generalizacji mapy
Generalizacja kartograficzna, generalizacja mapy, uogólnienie mapy (łac. generalis ? powszechny, ogólny) ? w kartografii proces zmniejszania szczegółowości mapy podczas prac redakcyjnych związanych ze zmniejszaniem skali mapy1.
O generalizacji decyduje, oprócz skali, także przeznaczenie mapy. Np. treść mapy ściennej, którą ogląda się z dużej odległości, podlegać będzie większej generalizacji niż atlasu samochodowego w tej samej skali.
Generalizacja polega m.in. na upraszczaniu rysunku obiektów geograficznych (np. przebiegu linii brzegowej), stosowaniu różnego rodzaju symboli przedstawiających złożone struktury przestrzenne i ich cechy. Celem generalizacji jest dostosowanie mapy do danych potrzeb, zwiększenie jej czytelności itp.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Generalizacja_mapy