O sprzętach, technice i mechanice

erpillar (w skrócie CAT) jest amerykańską firmą (główna siedziba w Stanach zjednoczonych) mająca swoje oddziały na całym świcie. Produkują wiele różnych maszyn - począwszy od lekkich koparek poprzez ciężkie buldożery po najcięższe

O sprzętach, technice i mechanice

Kto produkuje maszyny?

Na świecie jest wiele firm, które zajmują się produkcją maszyn budowlanych. Teraz chcę zaprezentować kilka firm, które są liderami na rynku.

Caterpillar (w skrócie CAT) jest amerykańską firmą (główna siedziba w Stanach zjednoczonych) mająca swoje oddziały na całym świcie. Produkują wiele różnych maszyn - począwszy od lekkich koparek poprzez ciężkie buldożery po najcięższe ciężarówki.

Komatsu jest to japońska firma (główna siedziba w Japonii), która produkuje koparki i inne maszyny budowlane.

Doosan z kolei jest firmą koreańską zajmującą się produkcją różnych maszyn.


Montaż budowlany i dedykowane maszyny

Montaż budowlany jest dość skomplikowanym zakresem prac budowlanych, który wymaga odpowiedniego nadzoru ze strony kierownika budowy. Konkretne elementy należy w tym przypadku połączyć w całość, zgodnie z ustaloną specyfikacją i planem działania. Wszystko musi odbywać się oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa na placu budowy. Dlatego do tego rodzaju prac nieodzowne są rożnego typu maszyny budowlane, które znacznie je ułatwią i przyśpieszą. Przykładem takich maszyn są oczywiście konkretne podnośniki, czy popularne żurawie samojezdne. Mając do dyspozycji taki sprzęt montaż może przebiegać znacznie sprawniej i zachowaniem niezbędnych standardów bezpieczeństwa.


Budowa koparkoładowarki

Budowa koparkoładowarki

Podstawowe zespoły koparkoładowarki to:

podwozie,
nadwozie,
układy robocze.

Podwozie

Podwozie stanowi rama spoczywająca na dwóch mostach napędowych. Most przedni skrętny zamocowany jest wahliwie do ramy, tylny zaś sztywnie. Zapewnia to uzyskanie poprzecznego przechyłu mostu przedniego i utrzymanie stałego kontaktu kół z podłożem.
Nadwozie

Nadwozie składa się z kabiny operatora zamontowanej do ramy, maski silnika, błotników i podestów roboczych, zbiorników oleju i paliwa. W kabinie znajdują się dźwignie sterujące osprzętem roboczym, kierownica do sterowania maszyną, pulpity ze wskaźnikami do kontroli prawidłowej pracy i przyciski. Konstrukcja ROPS/FOPS zapewnia operatorowi bezpieczeństwo przed zgnieceniem pod ciężarem maszyny w przypadku jej przewrócenia się. Zabezpiecza go także przed spadającymi przedmiotami.
Układy robocze
Układy robocze, ładowarkowy i koparkowy, zapewniają wysoką trwałość i niezawodność działania. Ładowarkowy układ roboczy umożliwia osiąganie optymalnych kątów wysypu w całym zakresie pracy układu. Charakteryzuje się dużym udźwigiem, dużą siłą wyrywającą oraz dużą odpornością na obciążenia dynamiczne. Koparkowy układ roboczy jest typu podsiębiernego, obrotowy z amortyzacją obrotu, z przesuwem poprzecznym, o dużej wytrzymałości mechanicznej i stabilności2.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Koparko%C5%82adowarka



© 2019 http://mpp.katowice.pl/