Linocut i inne

wykładzin. Liniałów używa się gdy musimy wykonać cięcie od ściany do ściany - czyli po całej długości potrzebnego nam materiału. Przykładamy wtedy naszą długaśną linijkę i nie wahając się długo, tniemy równo i szybko. Bardzo p

Linocut i inne

Czym jest liniał

Jeśli słowo "liniał" kojarzy się wam z linijką, to bardzo dobrze. Z definicji jest to linijka bez podziałki, jednak w praktyce stanowi często nieodzowne narzędzie przy kładzeniu wykładzin.

Liniałów używa się gdy musimy wykonać cięcie od ściany do ściany - czyli po całej długości potrzebnego nam materiału. Przykładamy wtedy naszą długaśną linijkę i nie wahając się długo, tniemy równo i szybko. Bardzo proste w założeniach.

Tak proste, że trochę to skomplikowali - po co narzędzie które służy tylko jednemu, w dodatku tak przyziemnemu celowi? Dlatego też, od pewnego czasu liniały można kupić w różnych wersjach, kształtach i długościach - wybór jest ogromny. Dalej można natrafić na proste kawałki blachy, które i tak zdają egzamin, ale często natrafia się na rozsuwane, wielofunkcyjne narzędzia o przeróżnych zastosowaniach.


Definicja linoleum - czyli do czego potrzebujemy liniału

Pracując z liniałem i ostrzem, przycinamy materiały na metry. Oto definicja jednego z najczęściej spotykanych - dzięki Wikipedii:

Linoleum ? materiał składający się z warstwy barwionej w masie utwardzonej masy plastycznej (o podstawowym składzie: olej lniany, kalafonia i mączka drzewna lub korkowa), nałożonej na płótno jutowe (lub podobną tkaninę), stosowana głównie jako wykładzina podłogowa, ale również jako materiał na matryce linorytowe. Technologia produkcji linoleum została opatentowana w 1860 roku przez Anglika, Fredericka Waltona. Mimo, iż w drugiej połowie XX wieku wykładziny PVC niemal całkowicie zastąpiły linoleum, jego nazwa wciąż znajduje się w powszechnym użyciu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Linoleum


Jak ułożyć linoleum?

Wśród przeróżnych materiałów stosowanych nie tylko w domowych pomieszczeniach, ale mających także zastosowanie na przykład w urzędach czy sklepach znajduje się wiele rodzajów linoleum. Chociaż zazwyczaj na większą skalę zleceniodawca decyduje się na skorzystanie z usług specjalisty, istnieją również możliwości samodzielnego układania wykładzin. Z pewnością linoleum jest o wiele prostszą do ułożenia wykładziną niż na przykład wykładzina podłogowa, to jednak mogą nastąpić komplikacje w tworzeniu takiej podłogi bez odpowiedniego przygotowania. Dlatego też przed przystąpieniem do kładzenia wykładzin warto przejrzeć internetowe poradniki na ten temat lub zasięgnąć porady fachowca.



© 2019 http://mpp.katowice.pl/