Implanty zębowe Gliwice

leczeniem zębów oraz jamy ustnej i stawu żuchwowego. Jest to z pewnością prawda, ponieważ mimo różnych nazw i genezy wyrazów, stomatolog i dentysta oznaczają dokładnie to samo. Skąd więc dwie nazwy określające ten sam rodzaj wykon

Implanty zębowe Gliwice Implanty zębowe Gliwice

Zastanawialiście się może kiedyś, jaka jest różnica między dentystą, a stomatologiem? Obydwa te pojęcia zdają się dotyczyć tego samego, czyli określenia lekarza zajmującego się leczeniem zębów oraz jamy ustnej i stawu żuchwowego. Jest to z pewnością prawda, ponieważ mimo różnych nazw i genezy wyrazów, stomatolog i dentysta oznaczają dokładnie to samo. Skąd więc dwie nazwy określające ten sam rodzaj wykonywanego zawodu? Pochodzenia słowa stomatolog można dopatrywać się w grece, gdzie stoma oznacza usta a logos to nauka. Z kolei słowo dentysta ma nieco inne pochodzenie, mianowicie wywodzi się z łaciny, w której dens oznacza ząb. Można by więc pomyśleć, że dentysta zajmuje się zębami, a stomatolog ogólnie jamą ustną, jest to jednak stwierdzenie niezgodne z rzeczywistością. Jedyne, co odróżnia lekarza dentystę od lekarza stomatologa, jest rok ukończenia studiów, ponieważ w związku ze zmianą przepisów w 2002 roku, osoby kończące studia otrzymywały tytuł lekarza dentysty. Kompetencje dentysty, jak i stomatologa są więc takie same.

Stomatologia, jak wiele innych działów medycyny, posiada różne specjalizacje, które można wybrać w trakcie studiów dentystycznych. Jedną z dziewięciu możliwych do wyboru specjalizacji jest periodontologia. Czym konkretnie zajmuje się ten dział stomatologii zwany periodontologią? Ta skomplikowanie brzmiąca nazwa , periodontologia, oznacza jedną ze specjalizacji stomatologii, zajmującą się nauką o aparacie zawieszeniowym zęba, czyli przyzębiu. Ze względu na najczęstsze schorzenie, dotyczące przyzębia, czyli paradontozę, specjalizacja periodontologii jest potocznie nazywana paradontologią. Ta dziedzina stomatologii zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Samo przyzębie jest tą częścią jamy ustnej, która otacza i unieruchamia ząb. Periodontologia więc nie zajmuje się leczeniem samych zębów, ale tego, co je otacza, czyli leczy choroby dziąseł, ozębnej, okostnej, kości wyrostka zębodołowego. Periodontologia, jako dział stomatologii, zajmuje się wszystkimi tkankami, które otaczają ząb.

Wizyta w prywatnym gabinecie stomatologicznym może kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Ile trzeba zapłacić za poszczególne procedury? Polacy najczęściej wybierają prywatny gabinet dentystyczny. To właśnie tam można skorzystać z szerokiej gamy nowoczesnych, bezpiecznych i skutecznych zabiegów skoncentrowanych na zdrowiu, a także na estetyce zębów. Każdy prywatny stomatolog posiada własny cennik usług, który zależny jest od szeregu czynników – prestiżu i lokalizacji gabinetu, stosowanych materiałów i narzędzi, indywidualnej polityki cenowej. Przykładowe ceny procedur: - plombowanie zęba – 150-300 złotych - leczenie kanałowe – 300-1000 złotych - wybielanie zębów – 600-1000 złotych - wykonanie protezy – 500-3000 złotych - wszczepienie implantu stomatologicznego – 3500-5000 złotych - higienizacja (skaling, piaskowanie) – 150-250 złotych Aby sprawdzić, ile dentysta może zażyczyć sobie za powyższe procedury, warto także odwiedzić jego stronę internetową, na której często znaleźć można dokładne cenniki.

Na różnych kierunkach studiów, w czasie ich trwania, są możliwe do wyboru specjalizacje, wyznaczające dalszy tok kształcenia. W stomatologii, która jest szeroką dziedziną medycyny, także są do wyboru różne specjalizacje, których charakterystyka będzie się od siebie różniła. Można wyróżnić aż dziewięć specjalności w ramach stomatologii, z których każda posiada cechy ją wyróżniające. Jedną ze specjalności jest chirurgia stomatologiczna, później można wyróżnić chirurgię szczękowo-twarzową. Obydwie te specjalności dotyczą stomatologii oraz chirurgii. Innymi specjalnościami, tym razem typowo stomatologicznymi, są ortodoncja oraz periodontologia. Kolejnymi specjalnościami są protetyka stomatologiczna, stomatologia dziecięca, zwana pedodoncją, oraz stomatologia zachowawcza z endodoncją. Ostatnie dwie specjalności, które zahaczają o stomatologię, są znane jako zdrowie publiczne oraz epidemiologia. Jak więc doskonale widać, specjalności związanych ze stomatologią jest dość sporo, ponieważ ta dziedzina medycyny jest szeroka.

Wielu z nas go nie lubi, niektórzy z nas się go boją, ale niestety każdy musi go odwiedzać. Dentysta. Postrach i młodszych, i tych starszych. Bo jak tu lubić kogoś, kto w niezbyt dla nas wygodnej pozycji wkłada do naszych ust jakieś dziwne narzędzia. Można co prawda uciec, ale prędzej czy później i tak tam wrócimy. Co zrobić żeby przeżyć? Czy stomatologa można polubić? Można. Znajdźmy dobry, przyjazny gabinet dentystyczny. Niech będzie to miejsce czyste, sterylne oraz takie, w którym nie widzimy śladów po poprzednich wizytach. Zwróćmy uwagę, czy personel ma czyste fartuchy, czy stosowane są jednorazowe rękawiczki. To ważne, abyśmy czuli się komfortowo. Zapewni nam to zarówno wygodny fotel, jak i nowoczesny sprzęt, dzięki któremu wszystko możemy załatwić w jednym miejscu, podczas tej samej wizyty. Dobry lekarz powinien być rzetelny, cierpliwy, troskliwy i posiadać umiejętność stworzenia atmosfery spokoju i odprężenia. W takich warunkach nie będziemy myśleć o bólu, a wizyty staną się do zniesienia. Efekt - piękne, zdrowe zęby. Czyż nie warto?


© 2019 http://mpp.katowice.pl/