
W stomatologii, jak we wszystkich innych dziedzinach medycyny, znacznie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Co więcej, jeśli pojawi się jednak konieczność leczenia, lepiej nie zwlekać z działaniami, ponieważ im dłużej odkłada się leczenie, tym będzie ono trudniejsze. Z tego powodu warto raz na jakiś czas umawiać się na wizyty kontrolne u stomatologa, ponieważ im wcześniej wykryje się jakiś problem, tym łatwiej będzie go wyleczyć. Regularne chodzenie do dentysty jest dobrym nawykiem, zwłaszcza dla osób, które mają słabsze szkliwo. Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że ząb może być do leczenia, nawet jeśli nie odczuwamy bólu. Mimo to wiele osób udaje się do stomatologa dopiero, kiedy odczuwają silny ból i dyskomfort, czemu można by było zapobiec przez regularne odwiedzanie dentysty. Na wizytę kontrolną można się udać do każdego gabinetu stomatologicznego, najlepiej jednak udać się do stomatologa, u którego już kiedyś leczyliśmy zęby. Odpowiednie wyleczenie zęba będzie łatwiejsze, jeśli problem zostanie szybciej wykryty.
Stomatologia, która jest jednym z działów medycyny, dzieli się na różne specjalizacje, w ramach których wykonywane są określone działania i zabiegi stomatologiczne. Jedną ze specjalizacji stomatologii jest protetyka stomatologiczna. Zadaniem działu, którym jest protetyka, jest odtwarzanie pierwotnych warunków zgryzu po utracie zębów naturalnych lub ich masowym uszkodzeniu. Ponadto w obrębie zadań protetyki stomatologicznej znajduje się także rehabilitacja pacjentów po operacjach za pomocą protez pooperacyjnych. W protetyce do odtwarzania warunków zgryzu używa się specjalnych wypełnień protetycznych. Używane protezy mogą być stałe, których nie można wyjąć, lub ruchome, które można wyjść z ust, lub kombinowane, które są połączeniem obydwu. Istnieją różne rodzaje protez, wykonane z różnych materiałów, przykładowo protezy akrylowe, protezy nylonowe lub protezy szkieletowe. Usługi oferowane przez gabinety stomatologiczne w ramach protetyki to wykonanie koron na podbudowie, protez całkowitych lub szkieletowych.
Leczenie kanałowe - inaczej endodontyczne- to usunięcie miazgi z kanałów, wykonania ich dezynfekcji, następnie dentysta szczelnie wypełnieni kanały odpowiednimi materiałami a na koniec zabezpieczy koronę kliniczną zęba. Leczenie kanałowe stomatolog zaczyna od usunięcia próchnicy z zęba i wykonania odpowiedniego dojścia do kanałów korzeniowych. W kolejnym etapie oczyszcza kanały korzeniowe i nieco je poszerza, aby dodatkowo usunąć jakiekolwiek bakterie, które mogły przejść do zębiny. Następnie dentysta płucze powstały otwór stomatologicznym roztworem podchlorynu sodu co ma za zadanie zdezynfekować kanały czyli pozbyć się bakterii. Po dokładnym opracowaniu i zdezynfekowaniu kanałów stomatolog osusza je i wypełnia specjalnymi preparatami. Na rynku obecnie dostępnych jest mnóstwo preparatów do wypełniania kanałów korzeniowych. Leczenie kanałowe najczęściej prowadzone jest w znieczuleniu miejscowym jednak pacjent nie może być na nie uczulony. Najlepiej regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny. Wskazane są profilaktyczne przeglądy co pół roku. Uda się wówczas uniknąć zaawansowanego leczenie zęba jakim jest leczenie kanałowe i bólu związanego z chorym zębem.
Stomatologia zachowawcza jest jedną z osobnych specjalności stomatologicznych. Jest to dział stomatologii, który zajmuje się profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniu powstałych ubytków próchniczych. Stomatologia zachowawcza jest ściśle związana z endodoncją, która należy do jednego z działów tej specjalności. Endodoncja jest obszerną częścią stomatologii zachowawczej, która specjalizuje się w leczeniu kanałowym zębów. Usługi dentystyczne z działu stomatologii zachowawczej z endodoncją są najczęściej wykonywanymi usługami. Zadaniem endodoncji jest rozpoznawanie i leczenie chorób miazgi zęba oraz rozpoznawanie i leczenie chorób tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie endodontyczne, inaczej zwane także kanałowym, jest zalecane przy bardzo głębokich ubytkach próchniczych, martwicy miazgi lub ze wskazań protetycznych przed wykonaniem korony. Przykładowymi usługami oferowanymi przez gabinety stomatologiczne z zakresu stomatologii zachowawczej są leczenie kanałowe pierwotne, leczenie kanałowe wtórne oraz wypełnienie ubytków.
To, że strach ma wielkie oczy wpajane jest nam od dzieciństwa, lecz przysłowie niewiele pomaga jeżeli chodzi o wizytę u dentysty. Większość ludzi dorosłych boi się stomatologa tak, jakby stomatolog chciał zrobić im krzywdę. A dentysta jest specjalistą, który chce tylko pomóc i ulżyć w cierpieniu z powodu bólu zęba. Dziś każdy gabinet dentystyczny w przychodni NFZ wyposażony jest w nowoczesną aparatura, która stwarza pacjentowi pewien komfort. A prywatne gabinety dentystyczne wyposażone są jeszcze bardziej komfortowo, także nie ma powodu bać się wizyty u stomatologa. Aby zostać dentystą trzeba ukończyć studia lekarskie o kierunku stomatologia. Stomatologia jest działem medycyny, który zajmuje się funkcjonowaniem, leczeniem i patologiami zębów. Jak również leczeniem przyzębia, błony śluzowej, języka, stawu skroniowo-żuchwowego i tkanek w jamie ustnej. Stomatolodzy mogą również zdobywać specjalizację np. w chirurgii stomatologicznej, w chirurgii szczękowo-twarzowej, ortodoncji, stomatologii dziecięcej, czy protetyce stomatologicznej.