Geodeta najważniejszy...

i analityczny umysł, dokładność i sumienność to z pewnością cechy dobrego geodety, którym nie każdy może zostać. To praca, która tylko z pozoru jest prosta, jednak to naprawdę ciężki zawód, o czym można się przekonać choćby czyta

Geodeta najważniejszy... Wszelkie usługi geodezyjne są świadczone na różnych poziomach na prawie każdym etapie inwestycji. Warto więc poszukać i zamówić usługi profesjonalistów.

Co cechuje geodetę?

Matematyczni i analityczny umysł, dokładność i sumienność to z pewnością cechy dobrego geodety, którym nie każdy może zostać. To praca, która tylko z pozoru jest prosta, jednak to naprawdę ciężki zawód, o czym można się przekonać choćby czytając podręcznik do tego przedmiotu.

Słowa takie jak osnowa, tachimetria czy triangulacja to tylko niektóre terminy, które spotkamy w takiej literaturze. Jednak to nie terminologia, a jej zastosowanie stanowi największy problem. Masa wzorów, standardów oraz wyliczeń sprawia, że to nauka dla naprawdę lubiących wyzwania. Co nie oznacza, że się nie opłaca.


Historia geodezji

Dawniej do wyznaczania własności gruntu wykorzystywano również roślinność, którą obsadzano granice posiadłości. Do tego celu wykorzystywano powszechnie tarninę, co wpłynęło z kolei na nazewnictwo miejscowości w Polsce, które swoje nazwy wywodzą od tej rośliny; są to np.: Tarnów Opolski, Tarnowskie Góry oraz liczne miejscowości o nazwie Tarnów. Pierwszą książkę w języku polskim o geodezji oraz miernictwie, która poruszała praktyczne kwestie dotyczące wymierzania gruntu w budownictwie była wydana w 1566 roku ?Geometria to jest miernicka nauka? Stanisława Grzepskiego.

Kolejne dzieło o tej tematyce p.t. Geodesia distantiarum napisał w 1610 polski matematyk Jan Brożek, który na Uniwersytecie Krakowskim założył pierwszą w Polsce katedrę geodezji

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja


Budowa nowych dróg

Wielu osobom geodezja kojarzy się po prostu z wykonywaniem pomiarów działek i dróg, a z geodetami spotykamy się przede wszystkim w urzędach miast. Tacy geodeci pojawią się na tych posesjach, na których mają stanąć nowe domy i sprawdzają czy wszystkie pomiary związane z wyborem miejsca na budowę domu zostały wykonane prawidłowo.

W ten sam sposób pracują przy budowie nowych osiedli. Mogą wówczas sprawdzić, czy założone przez budowlańców odległości pomiędzy poszczególnymi blokami są prawidłowe oraz czy zostało zachowane miejsce na chodnik czy przejścia dla pieszych. Geodeci pojawiają się także w czasie budowania nowych dróg i pomagają w stworzeniu ich planu. Wydaje się, więc, że zawód geodety pozostaje jak najbardziej przydatny.



© 2019 http://mpp.katowice.pl/