Ekologicznie i oszczędnie - POS

iektem badania, bo ma wyjątkowe właściwości. Wszyscy niby wiemy, jak woda jest ważna, jednak czy pamiętamy o tym na co dzień? Polska jest jest krajem deficytu wody. Z powodu osuszania terenów podmokłych, wycinania lasów, nic je

Ekologicznie i oszczędnie - POS

Polski problem - deficyt wody

Woda - najistotniejsza rzecz na świecie. Bez wody nie istniałoby życie na naszej planecie. Z perspektywy biochemii jest niezwykle interesującym obiektem badania, bo ma wyjątkowe właściwości. Wszyscy niby wiemy, jak woda jest ważna, jednak czy pamiętamy o tym na co dzień?

Polska jest jest krajem deficytu wody. Z powodu osuszania terenów podmokłych, wycinania lasów, nic jej nie zatrzymuje. Sytuacja jest zła - nasze wodne zasoby są bardzo niskie i porównywalne z zasobami Egiptu.


Kwestia ekologii

Obecnie sprzęt AGD jest całkiem oszczędny. Dotyczy to również urządzeń używających wody - czyli pralek i zmywarek.

Jednak jeśli leżą na nam sercu kwestie ekologiczne, musimy się zastanowić nad tym, jakich detergentów używamy. W gruncie rzeczy jedynymi z bardziej szkodliwych dla środowiska, są proszki do prania. Zawierają chociażby fosforany, które są odpowiedzialne za rozrost glonów, co może spowodować małą ekologiczną katastrofę.


(Co to jest kamera termowizyjna?

kamera termowizyjna, kamera termalna, termowizor, urządzenie do rejestracji i wizualizacji rozkładu temperatury na powierzchniach obiektów (odwzorowania obrazu termalnego obiektów);
działa na zasadzie przetwarzania promieniowania podczerwonego, emitowanego lub odbitego przez te obiekty, na sygnał elektryczny, a następnie na obraz oglądany na ekranie, tzw. termogram. Składa się z układu optycznego, detektora promieniowania podczerwonego (zwykle półprzewodnikowego, głównie z krzemu Si, tellurku kadmu i rtęci CdHgTe lub antymonku indu InSb) wraz z układem chłodzenia, elektronicznego toru wzmacniania, przetwarzania i wizualizacji (w kolorach lub w odcieniach szarości).
Układ optyczny składa się zwykle z: obiektywu, układu przeszukiwania (zespołu mechaniczno-optycznego złożonego z drgających lub wirujących zwierciadeł), którego zadaniem jest stopniowe (punkt po punkcie) odbieranie informacji z obserwowanego obiektu, oraz układu skupiającego promieniowanie i kierującego je na detektor. Detektory, przetwarzające promieniowanie na sygnał elektryczny, to zwykle tzw. detektory termiczne, np. bolometryczne (bolometr), piroelektryczne (piroelektryczność) lub fotonowe (półprzewodnikowe, o działaniu opartym na zjawiskach fotoelektrycznych); detektor może stanowić pojedynczy element, częściej składa się z wielu elementów w postaci linijki lub matrycy. Do przedstawiania obrazu termalnego badanego obiektu służą monitory kolorowe lub monochromatyczne. Zależnie od zakresu spektralnego, w którym działają, kamery termowizyjne dzieli się na krótkofalowe (zakres pracy 3?5 ?m) i długofalowe (8?15 ?m); zależnie od zastosowania ? na pomiarowe (dokładny pomiar rozkładu temperatury) i obserwacyjne (wierne odwzorowanie obiektu, np. scenerii obserwowanego terenu, przy tylko jakościowej ocenie rozkładu temperatury). Kamery termowizyjne znajdują zastosowanie m.in. w technice wojskowej (głównie kamery obserwacyjne długofalowe ? do prowadzenia rozpoznania w trudnych warunkach atmosferycznych i w nocy), w medycynie (np. diagnostyka chorób nowotworowych), energetyce (badanie efektywności chłodzenia urządzeń energetycznych, stanu linii przesyłowych), hutnictwie, pożarnictwie (lokalizacja źródła ognia oraz ludzi w przestrzeni zadymionej), budownictwie (badanie izolacji cieplnych), rolnictwie (wykrywanie ognisk chorób roślin, stanu wilgotności gleby), ekologii (określanie obszaru skażeń środowiska).


Źródło: http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/kamera-termowizyjna;3919516.html



© 2019 http://mpp.katowice.pl/